Propolis                  home

Slovo propolis slyšíte možné právě poprvé nebo jste jej už slyšeli, ale netušíte, že souvisí právě se včelami. V následujících pár odstavcích se dozvíte o mnohdy nedoceněném významu jednoho ze včelích produktů - propolisu.

Propolis  je velmi vzácná přírodní látka, kterou vylučují pupeny rostlin a stromů k ochraně před plísněmi, viry a bakteriemi. Včely tuto látku sbírají a tmelí jí mezery v úle, ale hlavně ji používají jako jedinou možnou desinfekci na plástvích a v úle. Je-li propolis patřičně zpracován, přípravky z něj vyrobené jsou chemicky čisté a vykazují velmi rozsáhlé blahodárné a dnes také klinicky ověřené biologické účinky na živý organizmus:

 • baktericidní účinek (ničí bakterie a zastavuje jejich růst)
 • antimykární účinek (ničí plísně a zastavuje jejich růst)
 • antivirový účinek (působí proti virům); antiseptický a antiflogistický účinek (protizánětlivý); lokálně anestetický účinek (způsobuje místní znecitlivění)
 • biostimulační účinek (povzbuzuje imunitní a jiné systémy organizmu)
 • antiradiační účinek (tlumí účinky ozáření RTG paprsky a jiných druhů nebezpečných záření)
 • granulačně - epitelizační účinek (podporuje hojení ran a kůže)
 • antitoxický účinek (ruší účinek některých toxických působení na organizmus)
 • hypotenzívní účinek (snižuje krevní tlak)
 • choleretický a cholekinetický účinek (způsobuje zvýšené vylučování žluče jaterními buňkami); antiparazitální účinek
 • antihemoralgický účinek (působí proti krvácivosti)
 • cytostatický účinek (zastavuje růst nádorových buněk)

Absolutní vedlejší účinky propolis nemá, ovšem asi jedno promile lidí má na propolis alergii. V takovém případě je doporučeno propolis nepoužívat. Běžně alergii na propolis zjistíme tak, že kouskem vaty namočeném v propolisové tinktuře potřeme kůži na dlaňové straně zápěstí  a necháme zaschnout. Jestliže místo do 24 hodin nezčervená nebo se neutvoří pupínky či zarudnutí, pak lze propolis užívat.

 

Návod na přípravu propolisové tinktury

V lidovém léčitelství bývá k zevnímu použití oblíben propolis v alkoholickém roztoku. Obvykle je rozpouštěn ve 40% alkoholu v koncentraci 7% (7 g propolisu na 100 g potravinářského lihu). Dobře protřepeme, necháme 9 dnů stát (vyluhovat) a každý den protřepáváme. Devátý den potom přefiltrujeme přes mul nebo plátno a můžeme užívat. Skladujeme v temnu.

Návod na přípravu propolisové masti

Připravuje se ve smaltované nebo porcelánové misce, v níž rozpustíme 100 g bílé (lékárenské) vazelíny (je vhodné i nesolené sádlo). Přidáme 10 g propolisu. Směs opět zahřejeme, ale neuvádíme do varu. Potom mast přefiltrujeme přes gázu do čisté a pro mast přípustné nádoby. Pevně zavřeme. Vychladnutá mast se používá na hnisavé rány, hojení řezných a bodných ran, ovšem nedáváme na čerstvou ránu. Svým způsobem působí kosmeticky, neboť hojí čerstvé jizvy. Je vhodná na ekzémy, hnisavé vředy, plísně, omrzliny a různé kožní onemocnění.

Propolis dodáváme v surovém stavu a propolisovou tinkturu.    

   Úvodní stránka                                                                                                                    sipka